صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: بهتر است افراد شرایط انجام آزمایش را بدانند تا نتیجه مناسبی به دست بیاید.

دکتر علی صادق‌تبار، دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در گفتگو با برنامه فراسو شبکه رادیویی سلامت در خصوص یکسان نبودن نتایج در آزمایش مشابه از دو آزمایشگاه متفاوت گفت: این مساله به سه عامل بستگی دارد. عاملِ قبل از آزمایش، حین آزمایش و بعد از آزمایش. عامل قبل از آزمایش، خود فرد است که 70 درصد خطاها به مرحله قبل از آزمایش مربوط است. روش آزمایش، دستگاه انجام آزمایش، 20 درصد خطاها را ایجاد می‌کند. 10 تا 12 درصد هم مربوط به بعد از آزمایش است.
وی در خصوص آزمایش CBC افزود: منظور از CBC یا کامپلیت بلاد سل، شمارش کامل سلولی است. سه دسته سلول در خون وجود دارد. گلبول سفید، گلبول قرمز و پلاکت. سردسته تست‌های بیوشیمی، قند خون است، چون 8درصد مردم جامعه ما مبتلا به بیماری دیابت هستند. اوره (BUN) ـ کراتی نین ـ اسید اوریک HDL، LDL و تست‌های کبدی هم انجام می‌شود؛ تست‌های کبدی عبارتند از SGPT، SGOT و الکالان فسفاتاز.
ادامه داد: البته بهتر است در افراد بالغ و کودکان، تست‌های تیروئید هم به طور روتین اندازه‌گیری شود. عملکرد سیستم ادراری و کلیوی توسط آزمایش کامل ادرار سنجیده می‌شود. بهتر است افراد شرایط انجام آزمایش را بدانند تا نتیجه مناسبی به دست بیاید.
وی با بیان اینکه کبد چرب یک اختلال بافتی است که بخصوص با آزمایش سونوگرافی تشخیص داده و با بیوپسی و تکه‌برداری از کبد به طور قطعی، اثبات می‌شود، بیان کرد: آنزیم‌های کبدی، مثل SGOT-SGPT و الکان فسفاتاز درون سلول‌های کبدی هستند و در فرد سالم نباید مقادیر آنها زیاد باشد. در صورتی که سلول‌های کبدی در اثر بیماری (مثلا کبد چرب) آسیب ببینند، این آنزیم‌ها از درون سلول خارج شده، در خون افزایش می‌یابد. هرچه تخریب کبد بیشتر باشد، SGOT-SGPT بالاتر می‌رود. انجام این تست نیاز به ناشتا بودن ندارد.
با بیان اینکه فردی که برای آزمایش قند یا چربی به آزمایشگاه می‌رود، باید ناشتا باشد، اما خوردن مایعات اشکالی ندارد، گفت: این فرد باید مایعات را به حد کافی میل کند نه این که آن‌قدر مایعات بخورد که آنالیت‌های داخل خونش تغلیظ شود. مثلا در آزمایش CBC که میزان هموگلوبین را می‌سنجیم، اگر فرد مایعات کم بخورد، هموگلوبین به طور کاذب بالا نشان داده می‌شود. اگر فرد آب زیادی مصرف کند، باعث هیدراتاسیون می‌شود و حجم ادرار افزایش می‌یابد.
وی در خصوص LDL و HDL افزود: کلسترول LDL، در عروق رسوب می‌کند. بنابراین کلسترول بد تلقی می‌شود و HDL داخل صفرا می‌شود و به هضم چربی‌ها کمک می‌کند. بنابراین چربی مفید نامیده می‌شود. مصرف غذاهای دریایی مثل ماهی و روغن ماهی HDL خون را بالا می‌برند. ورزش کردن و روش خوب زندگی، موجب افزایش HDL و کاهش LDL می‌شود.
در پاسخ به این پرسش که برای انجام آزمایش تری‌گلیسیرید هم فرد باید ناشتا باشد؟، گفت: بله. 12 تا 14 ساعت فرد باید ناشتا باشد. البته محدودیت مصرف آب لازم نیست و فقط غذاهای چرب نباید مصرف شود. بهتر است، شب قبل یا حداقل 24 ساعت قبل، فرد غذای چرب میل نکرده باشد. در غیر این صورت چربی به طور کاذب بالا نشان داده می‌شود. برای آزمایش قند، هشت ساعت ناشتا بودن کافی است.
وی در پایان در خصوص هموگلوبین A7C اظهارداشت: طول عمر گلبول‌های قرمز 120 روز یا سه ماه است. اگر هموگلوبین A7C فرد در حد طبیعی باشد، یعنی کنترل قند خون او در سه ماه گذشته در حد خوب و مناسب بوده است. هموگلوبین A7C، میزان اتصال قند خون به پروتئین را شناسایی می‌کند.

اخبار پربازدید

  • فرزندان شهدا نماد جریان فکری مقاومت،ایثار و انقلاب هستند

  • جایزه ارگ ‌دائمی شد

  • آیین رونمایی از کتاب سالنامه مناسبت های سال 1397 شبکه های رادیویی برگزار شد

  • امریکا و فرانسه در صدد اعمال فشار بیشتر بر دولت اسد هستند

  • دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی: رسانه ملی پرچم دار پویش مردم 30-60 است

  • پیام تسلیت کارکنان رادیو در پی درگذشت آیت الله نصرالله شاه آبادی

  • دیپلماسی تزریق پول نتیجه شکایت علیه بحرین و امارات را مشخص می کند

  • دیدار مدیر رادیو فرهنگ با موسسه فرهنگی اکو

  • نشست خبری تشریح ویژه برنامه های نوروزی رادیو برگزار شد

  • آغاز به کار رسمی رادیو بهاران