صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته رشد اقتصادی کوتاه مدتی به دلیل فروش نفت حاصل شد و با بررسی مسائل متوجه وضع بغرنج اقتصادی کشور شدیم.جلیل جعفری نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو درباره واقعیت های رشد اقتصادی در ایران اظهار کرد: با نیم نگاهی به تاریخ ایران تا قبل از سال ٩١ به راحتی می توان به بغرنج بودن وضع اقتصادی کشور پی برد و دلیل أصلی آن، این بود که هر نماینده مجلسی به دنبال انتقال منابع به حوزه انتخابیه خود بود.

وی کاهش فروش نفت را یکی دیگر از دلایل اصلی این وضع برشمرد و افزود: فروش نفت به ٧٠٠ هزار بشکه تنزل پیدا کرده بود همچنین هر بشکه ای با قیمت ٣٥ دلار به فروش می رسید کمااینکه ٥٠ درصد مبلغ آن نیز وصول نمی شد.

جعفری ادامه داد: وجود تحریم های بین المللی سبب شد تا درآمد کشور حدود ٢٠ درصد کاهش یابد و پس از آغاز مذاکرات و به نتیجه رسیدن برجام،٣ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه نفت تولید و فروش ٢/٦ میلیون بشکه در روز را شاهد هستیم.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وضع اقتصادی قابل قبولی بر کشور حاکم است اما مشکل أساسی قدرت خرید مردم است که بایستی اقداماتی در جهت افزایش آن، انجام پذیرد.

وی بیان کرد: مطابق با برنامه ششم توسعه نرخ بیکاری ١٢/٦ بوده که تا پایان برنامه قرار بر این است تا این رقم به ١٢ تقلیل یابد اما این میزان همچنان بالا است بنابراین کاهش آن باید در دستور کار قرار گیرد اما در مجموع اکنون به لحاظ اقتصادی در شرایط مناسب تری زندگی می کنیم.

* اقتصاد پایدار بر فروش نفت متکی نیست

حمید گرمابی نماینده مجلس شورای اسلامی در همین راستا در گفتگوی اقتصادی با رادیو گفت و گو اذعان داشت: رشد اقتصادی کشور در سال گذشته بیشتر و علت أصلی آن فروش نفت بوده است اما به منظور دستیابی به رشد اقتصادی پایدار بایستی صادرات غیر نفتی بر صادرات نفتی پیشی بگیرد و این امر تا حدودی در سال جاری محقق شد و امیدواریم همچنان ادامه داشته باشد.

وی بیان کرد: مرکز ملی آمار ایران و بانک مرکزی دارای یک سبد از هزینه ها هستند و قاعدتا حوزه مسکن نیز بخش قابل توجهی از این سبد را دربردارد اما نکته حائز اهمیت این است که طی چند سال گذشته درصد رشد آن صفر و یا حتی منفی بوده است.

گرمابی ادامه داد: طبیعی است در چنین شرایطی که مسکن در رکود به سر می برد حتی اگر سهم خوراکی در آن ٢٠ درصد هم باشد اما آنچه که مردم حی می کنند خیلی بیشتر از این باشد چرا که در زندگی روزمره خود مدام با آن، سر و کار دارند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: به نظر می رسد هنگام اعلام این سبد، مسکن به عنوان عامل أصلی دارای وضع نامناسبی است بنابراین مردم تصور می کنند که تورم سایر اقلام افزایش یافته و آن را بیشتر حس می کنند.

اخبار پربازدید

  • فرزندان شهدا نماد جریان فکری مقاومت،ایثار و انقلاب هستند

  • جایزه ارگ ‌دائمی شد

  • آیین رونمایی از کتاب سالنامه مناسبت های سال 1397 شبکه های رادیویی برگزار شد

  • امریکا و فرانسه در صدد اعمال فشار بیشتر بر دولت اسد هستند

  • دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی: رسانه ملی پرچم دار پویش مردم 30-60 است

  • پیام تسلیت کارکنان رادیو در پی درگذشت آیت الله نصرالله شاه آبادی

  • دیپلماسی تزریق پول نتیجه شکایت علیه بحرین و امارات را مشخص می کند

  • دیدار مدیر رادیو فرهنگ با موسسه فرهنگی اکو

  • نشست خبری تشریح ویژه برنامه های نوروزی رادیو برگزار شد

  • آغاز به کار رسمی رادیو بهاران