صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

همزمان با فرارسیدن ماه محرم و صفر و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) شبکه های مختلف رادیویی با تولید و پخش ویژه برنامه هایی به این مناسبت به سوگواری می‌پردازند.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، همزمان با فرارسیدن ماه محرم و صفر و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان، شبکه های مختلف رادیویی نیز با تولید و پخش ویژه برنامه های متناسب با این ایام، با مخاطبان خود همراه می شوند.
رادیو ایران
"تقویم تاریخ" به روز شمار نهضت امام حسین علیه السلام در سال 61 هجری می پردازد. این برنامه صبحگاهی که هر روز از ساعت 6:25 صبح با صدای عبدالله فجری پخش می شود، سیر ورود امام حسین (ع) به کربلا را روایت می کند. اول مهر برابر با دوم محرم؛ تقویم تاریخ به ورود کاروان امام حسین (ع) به کربلا، سوم محرم رسیدن لشکر عمر سعد به کربلا، چهارم محرم بستن راه های کوفه به دستور ابن زیاد، پنجم محرم ارسال لشکر به کوفه از سوی ابن زیاد، شش محرم دعوت حبیب بن مظاهر، هفتم محرم بستن آب فرات بر امام حسین (ع) و یاران ایشان، هشتم محرم ملاقات امام حسین (ع) با عمر سعد، نهم محرم جواب رد حضرت عباس (ع) به امان نامه شمر، دهم محرم شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش، یازدهم محرم اسارت اهل بیت امام حسین (ع) و روز تجلیل از اسراء و مفقودان، دوازدهم محرم رسیدن کاروان اسیران به کوفه و شهادت امام سجاد (ع) در سال 95 هجری قمری، سیزدهم محرم شهادت عبدالله بن عفیف در سال 61 هجری قمری می پردازد. تقویم تاریخ به تهیه کنندگی سعید سلیمانی و کبری دانه کار ساعت 6:25 از آنتن رادیو ایران پخش می شود.

رادیو معارف
همزمان با فرارسیدن ماه محرم الحرام و ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) برنامه "خط سرخ" به روی آنتن می رود. این برنامه که با هدف بررسی پیام های زیبای قیام امام حسین (ع) طراحی و تولید شده با کارشناسی حجج اسلام ضیایی و عبدی به موضوعاتی همچون بصیرت و روشنی اصحاب امام حسین، ولایت پذیری و ادب شهدای کربلا خواهد پرداخت. همچنین زشتی ها و آسیب شناسی بعضی از انحرافاتی که زمینه ساز قیام عاشورا بود و دنیاطلبی و ریاست طلبی و تعصب ها و قوم گرایی افراد از جمله موضوعاتی است که در این برنامه به آن پرداخته می شود. "خط سرخ" کاری از گروه معارف،‌ فرهنگ و جامعه به تهیه و سردبیری محمد حسن جلالی و اجرای رضا هدایت فر از جمعه 31 شهریور 96 (اول محرم) ساعت 8:40 تقدیم عزاداران مکتب حسینی می‌شود.
به مناسبت آغاز محرم رادیو معارف در برنامه "برکرانه فرات" اقدام به پخش مباحث حضرت آیت الله جوادی آملی می کند. این برنامه با محوریت رسالت مبلغان حسینیه های امام حسین (ع) به موضوعاتی همچون احیای حق، امر به معروف و نهی از منکر، مقابله با دشمنان و رأفت اسلامی بین مسلمین خواهد پرداخت. برنامه بر کرانه فرات کاری از گروه معارف، قرآن و اهل بیت علیهم السلام به تهیه و سردبیری علی برخورداری هر شب ساعت 21:20 به روی آنتن می رود.
رادیو فرهنگ
ویژه برنامه "سوگ ها و آواها" در نظر دارد در ایام محرم به بررسی و تجزیه و تحلیل نوحه ها و آوازها از منظر موسیقایی بپردازد. شنونده این برنامه از 31 شهریور الی 28 مهر ساعت 30/2 بامداد از رادیو فرهنگ باشید. این ویژه برنامه را تامین و تولید رادیو فرهنگ تهیه و تدارک دیده است.
"ترانه باران" دیگر برنامه رادیو فرهنگ است که در نظر دارد ایام محرم با سفر به استانهای فارس، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان وکردستان از آداب و رسوم مردم این مناطق در این ایام ویژه برنامه ای را تهیه کند. این ویژه برنامه از اول تا 11 محرم ساعت 45/12 از رادیو فرهنگ پخش خواهد شد.
رادیو جوان
ویژه برنامه "بشنو از نی" شبکه جوان از شب اول محرم تا شب اربعین حسینی پخش می شود. این برنامه هر شب از ساعت20:30 گفتگویی پیرامون عزاداری، زیارت و معرفت امام حسین (ع) و مهدویت با جنبه‌ای فرهنگی هنری و ادبی دارد. این برنامه کاری از گروه جوان و اندیشه شبکه جوان است که به تهیه کنندگی مجتبی امیری از ساعت 20:30به روی آنتن می رود.
ویژه برنامه "نذر به نیت یه حاجت" به مناسبت ایام سوگواری ماه محرم از شب اول محرم تا سیزدهم محرم به معرفی نذورات خاص و گره گشایی می پردازد. "نذربه نیت یک حاجت" مستندی است که در گروه جوان و تفریحات شبکه جوان تهیه و تولید شده و با تهیه کنندگی الهام وحدت از ساعت 19:30 پخش می شود.
رادیو تهران
شبکه رادیویی تهران به منظور آشنایی هرچه بیشتر نوجوانان با آموزش اصولی و راهکارهای اجرایی مداحی و مرثیه‌سرایی اهل بیت (ع) ویژه برنامه "هم نوایان تهرانی" را تقدیم مخاطبان می کند. برنامه هم نوایان تهرانی در قالب مسابقه طراحی شده، در واقع یک دوره آموزشی مداحی ویژه علاقه مندان است. داوران با اشاره به شیوه خوانش مداحان جوان در این برنامه، به مسائل و جزئیات ریز و صحیح مداحی می‌پردازند. مسابقه مداحی هم نوایان تهرانی در 14 قسمت 60 دقیقه ای، از 31 شهریور ساعت 18 و 30 دقیقه روی آنتن رادیو تهران می رود.
رادیو قرآن
"قرآن کربلا" ویژه برنامه ای است که از روز 31 شهریور تا 11 مهرماه ساعت 9:15 تا 10 با موضوع واقعه عاشورا و کربلا و ارائه راهکار برای زندگی امروز به سمع شنوندگان می رسد. در هر برنامه با بیان یک موضوع در رابطه با عاشورا به آیات متناسب با آن نیز اشاره خواهد شد. این برنامه به همت گروه علوم قرآنی، به تهیه کنندگی سمیه خراج، گویندگی یاسر دعاگو و کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین پویا از رادیو قرآن پخش می شود.
در ویژه برنامه "حسینیه" نیز سخنرانی علما و بزرگان دین اسلام از جمله مقام معظم رهبری، آیت الله جوادی آملی، آیت الله حسن زاده آملی، حجت الاسلام مؤمنی، دکتر رفیعی و آیت الله وحید خراسانی در خصوص ایام محرم و با توجه به نامگذاری هر روز پخش خواهد شد. روضه و مرثیه خوانی نیز از دیگر آیتم های این ویژه برنامه است. برنامه حسینیه کاری از گروه تامین و تولید رادیو قرآن است که هر روز در ساعات 17:05 و 22:45 به مدت 10 دقیقه تقدیم شنوندگان خواهد شد.


رادیو پیام
این شبکه رادیویی نیز با توجه به مأموریت ها و اهداف تعریف شده، با پخش متن ها، نوحه سرایی، مداحی و ... مرتبط با ایام ماه محرم با مخاطبان خود همراه خواهد بود.
رادیواقتصاد
رادیو اقتصاد در ویژه برنامه "عیار سرخ" در ایام ماه محرم قصد دارد به بررسی ابعاد شخصیتی شهدای کربلا، نقش روزی حلال در عاقبت بخیری و تاثیر لقمه حرام بر تباهی و هلاکت انسان با حضور کارشناسان مذهبی بپردازد. این برنامه کاری از گروه کسب و کار به تهیه کنندگی محسن رنگینی در ایام محرم ساعت 12:05 به مدت 55 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود.
رادیو صبا
علاقمندان به اشعار و ادبیات آیینی می توانند در ایام محرم با دو ویژه برنامه با محتوای "اشعار عاشورایی" رادیو صبا را دنبال کنند. ویژه برنامه "پیمانه های سرخ " با اجرا و شعرخوانی مرتضی امیری اسفندقه (شاعر اهل بیت) به اشعار آیینی شاعران معاصر ایران اختصاص دارد. این برنامه در ایام محرم در ساعت 06:45 به مدت 15 دقیقه پخش می شود.
همچنین ویژه برنامه "طنین خون خدا" که روایتی ست از متون نظم و نثر کهن با موضوع شناخت سیرت امام حسین(ع) در ساعت 11:15 به مدت 10 دقیقه تقدیم مخاطبان رادیو صبا خواهد شد.
رادیو سلامت
برنامه "والعهد" رادیو سلامت هر روز از ساعت با حضور کارشناسان به موضوعاتی همچون ترسیم تصویر انسان کامل (صداقت؛ شجاعت؛ وفاداری؛ پایداری، استقامت و ...)، شخصیت امام حسین (ع) و یاران ایشان می پردازد.
برنامه "با قافله اباعبدالله الحسین علیه السلام" رادیو سلامت نیز هر روز از ساعت با حضور کارشناسان به موضوع قیام امام حسین (ع) می پردازد.
رادیو گفتگو
"عیار سرخ" عنوان برنامه ای است که از اول تا 13محرم همه روزه در ساعت 6:05 دقیقه بامداد با موضوع گفت و گو با مداحان و پیرغلامان حسینی به روی آنتن می رود. همچنین علاقمندان می توانند ساعت 13:15 دقیقه شنونده تکرار این برنامه باشند.
ترویج گفتمان حسینی و زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر نیز مضمون برنامه "آفاق" است که در دهه اول محرم از ساعت 9:25 الی 10:15 از موج شبکه رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.
رادیو نمایش
"اندوه خورشید" عنوان سریالی پنج قسمتی از رادیو نمایش است که از 7 مهرماه ساعت 10:00 صبح به روی آنتن می رود. سریال رادیویی "پیرغلامان تعزیه" در پنج قسمت نیز دیگر نمایش رادیویی است که از 7 مهرماه ساعت 11:00 از رادیو نمایش پخش می‌شود. همه این آثار با هنرمندی بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به همراه کارگردانان، صدابرداران، تهیه کنندگان و افکتورهای این اداره کل تهیه و تولید شده است.
رادیو ورزش
همزمان با فرارسیدن ایام محرم و سفر، رادیو ورزش از تاریخ 31 شهریور تا 28 آبان 96 برنامه های خود را با حال و هوای این ایام بروی آنتن می برد. این برنامه ها با انعکاس مراسم عزاداری ایام محرم در تکایا و حسینیه ها با حضور ورزشکاران، پخش ویژه برنامه های ایام شهادت امام سجاد(ع)، رحلت پیامبر(ص)، شهادت امام رضا (ع) و امام حسن مجتبی(ع)، ویژه برنامه های تاسوعا و عاشورای حسینی، پخش نوحه و مداحی، روایت روز عاشورا در قالب مقتل خوانی، روایت مستند زندگی شهدای ورزشکار ایران، پخش بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد حادثه عاشورا و چندین برنامه متناسب با این ایام مجموعا با 2280 دقیقه برنامه بروی آنتن می برد.

اخبار پربازدید

  • رادیو ترتیل 24 ساعته شد

  • رتبه 7 جهانی ایران در تولید قارچ

  • مصرف 95 درصدی نخ ابریشم در قالیبافی

  • عواملی که سلامت روان شما را تهدید می کند از "رادیو سلامت"

  • آیین های رمضان در مناطق مختلف ایران

  • دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی در نمایشگاه قرآن تبیین شد

  • 2 هزار دقیقه ویژه برنامه شبکه های رادیویی به مناسبت آزاد سازی خرمهشر

  • نرخ رشد جمعیت ایران برمدار کاهش

  • معرفی دو کتاب "نگاهی به دعاهای قرآنی و عبادت روح زندگی" در برنامه ی اشاره

  • انس بیشتر با قرآن با ویژه برنامه ی "تلاوت های درخواستی"