صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

همزمان با فرارسیدن هفته دفاع مقدس و با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر آن سال ها، ویژه برنامه های متنوعی با تلاش برنامه سازان شبکه های رادیو تولید و پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، شبکه های مختلف رادیویی همزمان با فرارسیدن هفته دفاع مقدس و با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر آن سال ها، ویژه برنامه های متنوعی را تهیه نموده و تقدیم مخاطبان خود می‌نمایند.
رادیو ایران
مسابقه"فرمانده" امسال نیز همچون سال های گذشته در ایام هفته دفاع مقدس از روی آنتن رادیوایران پخش خواهد شد. پخش این برنامه امسال از جمعه 31 شهریور همزمان با اولین روز هفته دفاع مقدس و مصادف با اولین روز ماه محرم با نگاهی به رشادتها در سال های دفاع مقدس و یادی از شهدای مدافع حرم آغاز خواهد شد. در این سری از مسابقه فرمانده موقعیت های جنگی برای رسته ها و گروه های مختلف حاضر در سال های دفاع مقدس در 5 برنامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. موقعیت های رسانه ای، موقعیت های پزشکی، موقعیت های پدافندی، موقعیت های جهاد سازندگی از موضوعات مطرح شده در این برنامه خواهد بود. همچنین یکی از برنامه ها به موقعیت های مدافعان حرم اختصاص خواهد یافت. رضا شعبانی مدیر مرکز مستند حقیقت و از برنامه سازان دفاع مقدس، امیر فراوان مشاور ارشد فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش و سردار اخوان فرمانده بهداری های نیروی زمینی سپاه برخی از مهمانان و داوران این سری مسابقه فرمانده خواهند بود. مسابقه فرمانده هر سال هفته دفاع مقدس و هفته بسیج به منظور یاداوری حماسه ها و خلاقیت های سالهای دفاع مقدس و بررسی خلاقیت های جوانان عصر حاضر با حضور پیشکسوتان سالهای دفاع مقدس و جوانان نخبه در حوزه های مختلف تولید میشود.این برنامه به همت گروه فرهنگ و دفاع مقدس رادیو ایران به تهیه کنندگی کیاناز کاوه، نویسندگی اعظم بهروز، گویندگی علیرضا تابان و هماهنگی متین فیروزی روی آنتن خواهد رفت.
"پلاک 8" شنبه تا چهارشنبه ساعت :13:30 تا14:55، "واژه و خمپاره" پنجشنبه 21:35الی 22:5، "خیابان ایران" جمعه ها ساعت :12:15الی 12:45ظهر و "مستند دفاع مقدس" 7/1الی 7/5 ساعت : 20:30 الی 20:50 دیگر برنامه های رادیو ایران در هفته دفاع مقدس است.
رادیو جوان
ویژه برنامه "تا دریا" شبکه جوان روایت داستانی است که به مناسبت هفته دفاع مقدس از شنبه 1مهر تا چهارشنبه13 مهرماه به اتفاقات سوریه، عملیات ها و شخصیت مدافعین حرم می پردازد. این برنامه کاری از گروه جوان و تفریحات شبکه جوان است که به تهیه کنندگی مژده تهرانی ها از ساعت 14 پخش می شود.
ویژه برنامه "در بارگاه خاک" شبکه جوان به مناسبت هفته دفاع مقدس از جمعه 31 شهریور تا پنجشنبه 6مهر به روایت دلاوری های شیرزنان در هشت سال جنگ تحمیلی اختصاص دارد. "در بارگاه خاک" روایتی است از دلاوریهای شیرزنان در هشت سال جنگ تحمیلی، روایتهایی که تا کنون در جایی شنیده نشده است. روایتهایی از زبان زنانی که در 8 سال دفاع مقدس بی ادعا همراه با رزمندگان حماسه آفریدند. در این برنامه خانم محبوبه معراجی پور نویسنده کتاب ده جلدی در بارگاه خاک. حضور دارند و از نحوه آشنایی با این شیرزنان و نگارش این کتاب می گوید. همچنین گفتگوی تلفنی با بانوانی که در آن هشت سال حماسه آفریدند. (خانمها:موحدی مهر. علم الهدی عاشورزاده.باریکانی.یعقوبی.کاظمی و نیلی) برنامه "دربارگاه خاک" کاری از گروه جوان و اندیشه شبکه جوان است که به تهیه کنندگی زهرا عبدالله زاده و گویندگی لاله اکبری از 14:30به روی آنتن می رود.
رادیو اقتصاد
برنامه "ما می توانیم" به آموزه های دفاع مقدس برای تحقق اقتصاد مقاومتی می پردازد. برنامه "ما می توانیم" با هدف واکاوی تجربیات و آموزه های دوران هشت سال دفاع مقدس در حوزه های اقتصادی ، مصاحبه با ایثارگران اقتصادی می باشد و کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی غلامرضا عزتی و گویندگی نسیم خواجه نوری جمعه ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود.
همچنین در برنامه "اقتصاد تعطیل نیست" با مباحثی همچون نقش مردم و بسیج مردمی خرمشهر، دزفول، اهواز و... در مقابله با تهاجم عراق در روزهای ابتدایی جنگ، تشریح شرایط اقتصادی کشور در روزهای آغازین جنگ در گفتگو با سرداران و یا امیران شاخص دوران دفاع مقدس و نیز معرفی رزمندگان و جانبازان کارآفرین و موفق اقتصادی همراه شنوندگان خواهد شد. برنامه "اقتصاد تعطیل نیست" کاری از گروه کشاورزی به تهیه کنندگی حمیده سلطانی جمعه 17:00 به مدت 115 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود.
رادیو اقتصاد در برنامه "روز از نو" چهارشنبه 5 مهر ماه به موضوع چگونگی شکست حصر آبادان علیرغم تهاجم سنگین نظامی و تحریم اقتصادی از طرف قدرتهای بزرگ می پردازد. برنامه "روز از نو" کاری از گروه کشاورزی، به تهیه کنندگی مهدی شیار شنبه تا پنج شنبه ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود.
رادیو تهران
"با نوای کاروان" عنوان برنامه ای از رادیو تهران است که ساعت 9:00 صبح شنبه تا پنج شنبه در ایام هفته دفاع مقدس به مدت 50 دقیقه با بخش هایی چون پخش سخنرانی امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درباره آغاز جنگ تحمیلی و شرایط اجتماعی سیاسی آن دوران، معرفی یک کوچه که به نام یک شهید مزین شده است و گفتگو با یکی از اعضای خانواده آن شهید، ارتباط با مراکز استان ها، گزارش از حال و هوای آن مرکز در هفته دفاع مقدس و معرفی عملیات ها، معرفی کتاب های برجسته در حوزه ادبیات پایداری، تقدیم مخاطبان می‌شود.
"از اروند تا بیکران" نیز دیگر برنامه این شبکه رادیویی است که در ایام هفته دفاع مقدس شنبه تا پنج شنبه ساعت18:30به مدت 30 دقیقه در قالب نمایش رادیویی مربوط به شهدای غواص هر روز داستان یکی از شهدای غواص 8 سال جنگ تحمیلی مانند شهید تنگسیری، شهید جلیل میری و .... پخش میشود.
رادیو فرهنگ
"لاله در آتش" عنوان ویژه برنامه ای است که در ایام هفته دفاع مقدس پخش خواهد شد. این برنامه از 31 شهریور تا 6 مهر ساعت 10/12 الی 20/12 به روی آنتن رادیو فرهنگ می رود. ویژه برنامه لاله در آتش را گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ تهیه و تدارک دیده است.
"چاپ اول" به تازه های نشر دفاع مقدس می پردازد. در ایام هفته دفاع مقدس رادیو فرهنگ در نظر دارد در برنامه چاپ اول به طور ویژه به تازه های نشر در این حوزه بپردازد. این ویژه برنامه از 1 تا 4 مهر ساعت 30/16 پخش می شود.
رادیو پیام
این شبکه رادیویی نیز با توجه به اهداف و مأموریت های خود اقدام به پخش متن های مرتبط در فواصل پخش می نماید.

رادیو قرآن
ویژه برنامه‌ی "حضور مقدس" به منظور بزرگداشت هفته دفاع مقدس از رادیو قرآن پخش می شود. این ویژه برنامه با آیتم هایی همچون مفهوم و اقسام جهاد در قرآن، وصیت نامه شهدا و پرداختن به قرآن در وصیت نامه ها ، آشنایی با موزه شهدا و دفاع مقدس، محرم در جبهه ها و معرفی کتاب به روی آنتن رادیو قرآن می رود. تبیین مفهوم و اقسام جهاد بر اساس آیات قرآن، تبیین ویژگیها و خصوصیات شهدا و آشنایی مخاطب با مکانهایی که یادآور و جلوه گر دفاع مقدس و خاطرات آن و شهداست از جمله اهداف این ویژه برنامه است. این برنامه به همت گروه علوم قرآنی، تهیه کنندگی سمیه خراج، کارشناسی حجت الاسلام سعیدی آریا و گزارشگری لیلا طاهری از 31 شهریور تا 6 مهرماه ساعت 18:40 تقدیم شنوندگان می شود.
رادیو سلامت
برنامه شبانگاهی "پشت پلک صبح" در هفته دفاع مقدس هر شب از 30 دقیقه بامداد با حضور کارشناسان به موضوعاتی همچون آغار هفته دفاع مقدس و گرامیداشت این ایام، به یاد شب‌های عملیات و به پاس افتخارآفرینان عملیات، شکسته شدن حصر آبادان، نامه ای به یک رزمنده می پردازد.
برنامه"یادیاران" همزمان با هفته دفاع مقدس هر روز از ساعت 13:30 با حضور امدادگران دوران دفاع مقدس یاد روزهای هشت سال دفاع مقدس را گرامی می دارد.
رادیو صبا
برنامه "اطلس هشت" یک مستند روایی است که به معرفی و شرح عملیات های مهم و متعدد دفاع مقدس می‌پردازد. این برنامه از روز جمعه 31 شهریور تا روز پنجشنبه ششم مهر ماه ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه از رادیو صبا قابل دریافت است.
برنامه "یاد خوبان" به خاطرات رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس در قالب نمایش روایت می شود. در این برنامه سعی شده شنوندگان با فرهنگ جبهه هر چه بیشتر آشنا شوند. "یاد خوبان" به تهیه کنندگی آرش معصومی و گویندگی علیرضا تابان و نویسندگی ضیاء الدین خالقی، هر روز ساعت 11:30 و 18:00 از رادیو صبا پخش می شود.
ویژه برنامه "فرماندهان" مستندی است پیرامون زندگی سرداران و فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس که در آن سعی شده رشادت ها ، دلاوری ها و تدابیر این بزرگمردان در زمان عملیات های مهم و زمینه ساز پیروزی، بیان شود. همچنین در این ویژه برنامه خصوصیات بارز اخلاقی و خاطراتی از این سرداران شهید از زبان خانواده و همرزمانشان نیز روایت می شود. "مستند فرماندهان" در هفته دفاع مقدس از 31 شهریور تا ششم مهر ماه در ساعت 20:30 به مدت 30 دقیقه از رادیو صبا تقدیم مخاطبان خواهد شد.
رادیو گفتگو
"شرح شیدایی" ویژه برنامه ای است با محوریت دفاع مقدس و هم زمانی با شبهای عزای حسینی، که هر شب از ساعت 22 الی 24 به روی آنتن می رود. در این برنامه با حضور میهمانان مختلف، به گفت و گو درخصوص حماسه دلاور مردان دفاع مقدس و نقش واقعه کربلا در جبهه های دفاع مقدس پرداخته می شود.
همچنین برنامه "حکایت همچنان باقی" است، با مضمون دفاع مقدس و گفت و گو با فرماندهان دوران جنگ و مسئولین فعلی و ... در هفته دفاع مقدس از ساعت 8:35 الی 9:20 از موج اف ام ردیف 103.5 شبکه رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.
رادیو معارف
به مناسبت آغاز محرم و تقارن آن با هفته دفاع مقدس برنامه "مقاومت" از رادیو معارف پخش می شود. این برنامه با کارشناسی حجج اسلام احمدی، ماندگاری و پناهیان و سردار حاج غلامرضا جعفری، سرهنگ حسین کاجی به موضوعاتی همچون نقش معنویت، توسل و عزاداری در دفاع مقدس، معرفی مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر می پردازد. برنامه مقاومت شنبه 1 مهر 96 با اجرای رضا حبیبی، سید مهدی رکنی و رضا حبیبی ساعت 19:15 از رادیو معارف پخش می شود.
همزمان با فرارسیدن ایام گرامیداشت دفاع مقدس ویژه‌برنامه "خاکریز" با هدف بیان آموزه‌های دفاع مقدس برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی به روی آنتن می‌رود. در این ویژه‌برنامه سردار کوثری، به بیان نحوه انتقال تجربیات دفاع مقدس در عرصه اقتصاد مقاومتی پرداخته و از رشادتهای مدافعان حرم خواهد گفت. ویژه‌برنامه زنده خاکریز کاری از گروه معارف، فرهنگ وجامعه به سردبیری و تهیه‌کنندگی رضا رضایی و اجرای رضا حبیبی جمعه31 شهریور ساعت 10:30 به طور زنده تقدیم شنوندگان فرهیخته می‌شود.
رادیو نمایش
"هفت نامه" عنوان سریال رادیویی 7 قسمتی با تلاش رادیو نمایش است که از 31 شهریور ماه ساعت 18:45 از رادیو نمایش پخش می‌شود. همچنین سریال رادیویی"عصرهای کریسکان" نیز سریالی 19 قسمتی است که از اول مهرماه ساعت 19:30 به روی آنتن می رود.
رادیو ورزش
شبکه رادیویی ورزش در ایام یادمان‌های دفاع مقدس به مدت یک هفته با پخش بیش از 500 دقیقه برنامه متنوع، برنامه های خود را متناسب با این ایام به روی آنتن می برد. این برنامه ها مجموعا در 7 عنوان برنامه با ساختار نمایشی، کلامی و آوایی؛ از تاریخ 31 شهریور تا 7 مهر ماه پخش می شود. مصاحبه با ورزشکاران جانباز، معرفی ایثارگران و ارائه الگوی رفتاری برای نسل جوان، معرفی شهدای ورزشکار، پوشش مراسم ورزشی که متناسب با این ایام برگزار می شود و همچنین پخش نمایش رادیویی ویژه دفاع مقدس از جمله مهمترین موضوعات این برنامه هاست.

اخبار پربازدید

  • رادیو ترتیل 24 ساعته شد

  • رتبه 7 جهانی ایران در تولید قارچ

  • مصرف 95 درصدی نخ ابریشم در قالیبافی

  • عواملی که سلامت روان شما را تهدید می کند از "رادیو سلامت"

  • آیین های رمضان در مناطق مختلف ایران

  • دستاوردهای قرآنی انقلاب اسلامی در نمایشگاه قرآن تبیین شد

  • 2 هزار دقیقه ویژه برنامه شبکه های رادیویی به مناسبت آزاد سازی خرمهشر

  • نرخ رشد جمعیت ایران برمدار کاهش

  • معرفی دو کتاب "نگاهی به دعاهای قرآنی و عبادت روح زندگی" در برنامه ی اشاره

  • انس بیشتر با قرآن با ویژه برنامه ی "تلاوت های درخواستی"