ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

آیت الله سید احمد خاتمی با بیان اینکه چقدر حاضر هستیم که برای خدا از گناه بگذریم، اظهار داشت: زائر سیدالشهدا وقتی رنگ سیدالشهدا را پیدا می کند که او هم اهل گذشت باشد و از گناه بگذرد. همان میزان که از حرام می گذریم زیارت های ما قبول است.

آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه تهران در گفتگوی تلفنی با رادیو اربعین با طرح پرسشی مبنی بر اینکه آیا این عزاداری ها را سید الشهدا پذیرفته یا خیر، گفت: ممکن است پاسخ دهید ما نمی دانیم و خود حضرت می دانند میزان اخلاص ها و نورانیت ها و معنویت ها را می دانند و لیکن حقیقت این است که خود انسان فی الجمله می تواند به خودش نمره بدهد.

وی ادامه داد: فردی به امام صادق (ع) گفت، از کجا بفهمم نمازم مورد قبول خدا قرار گرفته یا خیر؟ امام فرمودند نگاه کن نمازت هر مقداری که تو را از گناه باز داشته به همان میزان مورد قبول است. نماز آدم را از گناهان بزرگ و غیر آنها نهی و حفظ می کند.

امام جمعه تهران در خصوص روزه نیز ابراز داشت: برای اینکه بدانیم روزه ما به چه اندازه مورد قبول خداوند قرار گرفته، این است که ببینیم تا چه میزان به تقوا رسیده ایم.

وی در رابطه با پذیرش عزاداری ها نیز بیان داشت: باید ببینیم که چقدر رنگ سیدالشهدا را گرفتیم، چقدر زندگی مان رنگ زندگی سالار شهیدان ابی عبدالحسین (ع) را پیدا کرده همان مقدار که پیدا کرده به همان میزان نیز زیارت ها و عرض ادب های ما نیز قبول است.

آیت الله خاتمی با اشاره به فرازی از زیارت اربعین گفت: «اَشْهَدُ اَنَّکَ اَمینُ اللهِ وَابْنُ اَمینِهِ، عِشْتَ سَعیداً، وَمَضَیْتَ حَمیداً، وَمِتَّ فَقیداً مَظْلُوماً شَهیداً» شهادت می دهم که تو امین خدا و فرزند امین خدایی که سعادتمندانه زندگی کردی و با مدح و ثنای پروردگار رحلت کردی و غریبانه و مظلوماانه شهید شدی.

وی افزود: چقدر زندگی ما رنگ زندگی سالار شهیدان را گرفته است؟ سالار شهیدان برای دینش همه هستی خود و عزیزانش را داد و اینگونه دین مدار بودند. ما چقدر حاضر هستیم در راه دین مان گذشت داشته باشیم. آیا حاضریم از راحتی و خواب مان بگذریم تا نماز صبح مان غذا نشود، اگر حاضریم معلوم می شود که قطره ای از آن عطر را گرفته ایم و در غیر این صورت یعنی زندگی سیدالشهدا را نیافتیم.

امام جمعه تهران با بیان اینکه چقدر حاضر هستیم که برای خدا از گناه بگذریم، اظهار داشت: اینکه زمینه گناه فراهم باشد و یوسف وار در مقابل گناه مقاومت کنیم و نگاه آلوده نداشته باشیم، رفتار و روابط آلوده نداشته باشیم. زائر سیدالشهدا وقتی رنگ سیدالشهدا را پیدا می کند که او هم اهل گذشت باشد و از گناه بگذرد. وقتی مسئله پول مطرح می شود چه میزان حاضر هستیم حرام به زندگی مان نیاید و از حرام بگذریم و گذشت از حرام داشته باشیم و همان میزان که از حرام می گذریم زیارت های ما قبول است.

آیت الله خاتمی با تاکید بر اینکه مهم حسینی ماندن است گرچه حسینی بودن هم ارزش است، گفت: مهم زائر همیشه سیدالشهدا بودن است با چه عشقی از نجف به کربلا آمدید همان عشق باید در محل کار یا در محل درس تان دیده شود و همان عشق باید در تمام ابعاد زندگی خودش را نشان دهد. اگر نشان داد، بدان معناست که این زیارت ها مورد قبول قرار گرفته است.

مرتبط با این خبر

  • پایان فعالیت شبکه رادیویی اربعین در سال 96

  • رشد چشمگیری در جهت معرفت افزایی اربعین داشته ایم/ فرهنگ اربعین دارد همه جا گسترش پیدا می کند

  • صدور ویزاهای انفرادی جزو برگ های برنده امسال بود/ پرداختن به امور فرهنگی اربعین در اولویت کار کمیته ها در اربعین 97 خواهد بود

  • بار ترافیکی مسیرها و محورها روان شده است/ مسیر مهران به ایلام از ساعت 4 امروز به حالت عادی برگردانده شد

  • مراسم پرشکوه و با عظمت میلیونی اربعین یک ظرفیت بسیار بزرگ انسانی، یک ظرفیت بسیار موثر ایمانی، دینی و مذهبی است

  • عملیات اربعین 96 قابل قیاس با سال های گذشته از نظر کیفیت و بهبود وضعیت شرایط اجرای عملیات نیست

  • رادیو اربعین هم در بخش اطلاع رسانی و هم در بخش فرهنگ سازی موضوع اربعین کاملا موثر بوده / با پایان ورود زائرین آسیب شناسی اربعین 96 شروع خواهد شد

  • شرکت های هواپیمایی کشور، در ایام اربعین مجوز 867 پرواز را صادر کرده است

  • رادیو اربعین علاوه بر منبعی متقن برای اخبار، فضای معنوی را به همه افراد منتقل می کند

  • بجز تراکم خودرو ها در محورهای مواصلاتی مشکل دیگری وجود ندارد