ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

دکتر قشقاوی با تاکید بر اینکه امسال از عبور غیرمجاز به شدت اجتناب شده، اظهار داشت: خوشبختانه با اقداماتی که ناجا انجام داد و همچنین همه دستگاه های مربوطه و وزارت کشور، امسال عبور غیر مجاز از مرزها را نداشتیم.

دکتر قشقاوی، رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین حسینی در مصاحبه تلفنی با رادیو اربعین به فعالیت های سیاسی و کنسولی صورت گرفته در سال جاری اشاره کرد و گفت: با عنایت به بازگشت بیش از 60 درصد از زائران عزیز اربعین، می شود به استنتاج عمل پرداخت و نتیجه گیری کرد.

وی در خصوص صدور ویزا بیان داشت: همان طوری که پیش بینی و اقدام شد، امسال صدور ویزا، 50 درصد نسبت به سال گذشته هم به لحاظ کثرت صدور و هم به لحاظ زمان مدیریتی که اعمال شد، جلوتر بودیم. و حاصل این شد که دغدغه و اضطراب هایی که سال گذشته برای صدور ویزا بود امسال بسیار کمتر بود و روندی بسیار آسان بوده و تا جایی که سه روز مانده بود به اربعین بخشی از دفاتر صدور ویزا بخاطر عدم نیاز تعطیل شد و فقط دفتر ایلام بود که تا روز چهارشنبه غروب برای صدور ویزا فعال بود به این معنا که هرکسی که درخواست کرده بود چه در قالب سامانه سماح و چه در رابطه با شرکت های دیگر خوشبختانه توانست به دور از دغدغه هم به گذرنامه که حاصل تلاش برادران ناجا بود و هم به ویزا که حوزه مسئولیتی ما بوده با همکاری طرف عراقی، توانست این کار صورت بگیرد.

رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین حسینی صدور ویزای انفرادی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مشخص شد ویزای انفرادی اقدام خوبی بوده و نتیجه این شد که هم در ورود و هم در خروج ازدحام نداشتیم چون سال های قبل ویزا به صورت مانیفستی بود تبعا در ورود و خروج مقداری مشکلات بوده امسال خوشبختانه هم خروجی از ایران و هم ورودی به ایران روان بوده است و در این جهت هیچ مشکلی نداشتیم.

وی با تاکید بر اینکه امسال از عبور غیرمجاز به شدت اجتناب شده، اظهار داشت: خوشبختانه با اقداماتی که ناجا انجام داد و همچنین همه دستگاه های مربوطه و وزارت کشور، امسال عبور غیر مجاز از مرزها را نداشتیم. البته حدود 1600 نفر از افراد در مسیر گذرنامه شان را گم کرده بودند که همکاران کنسولی ما بلافاصله برگه عبور برای این افراد صادر کردند.

قشقاوی ادامه داد: مقدار خیلی کمتر گم شده داشتیم حالا یا گم شدن اسناد یا گم شدن افراد که خوشبختانه در گفتگویی که با سر کنسولی خود در کربلا گزارش و دریافت کردم آقای حسینیان گفتند به مراتب اوضاع نسبت به سال های گذشته بهتر بوده است.

وی خاطر نشان شد: همدلی مربوط، قانون مندی و احترام به قوانینی سال به سال بیشتر مراعات می شود و دغدغه ها کمتر می شود و بر شکوه و عظمت برگزاری عظیم ترین همایش تاریخی اضافه می شود.

رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین حسینی ابراز داشت:خوشبختانه تا به امروز هم هیچ حادثه ناامنی نداشته ایم و امیدواریم در روزهای آینده هم اینگونه باشد.

وی با اشاره به جلساتی که در ستاد مرکزی اربعین حسینی برگزار می شود، گفت و بیان کرد: از بعد از اربعین سال گذشته حداقل ماهی و برخی مواقع دو ماه یکبار جلسات ستاد مرکزی اربعین را با حضور همه اعضا داشته ایم و از محرم تقریبا جلسات هر دو هفته یکبار تشکیل می شد و در روزهای اخیر هرروز جلسه داشتیم. تمام نقایص بر طرف می شد. این جلسات بعضا با حضور سفیر ما در عراق بود است.

قشقاوی افزود: این برنامه ریزی، مدیریت و شوری که ایجاد شده است اولا بخاطر عنایات امام زمان (عج) و بعد امام حسین (ع) پیش می رفت و چون کار از سر دل بود این اقدامات خیلی زود پیش می رفت البته باید برای سال های آینده بیشتر برنامه ریزی کرد.

رئیس کمیته سیاسی و کنسولی ستاد مرکزی اربعین حسینی در پایان با تشکر از تلاش بی وقفه دست اندرکاران رادیو اربعین به اهمیت نقش این رسانه پرداخت و گفت: تلاش رادیو اربعین و اطلاع رسانی که داشته بدون مجامله بسیار مفید و موثر بوده است. برنامه های این رادیو جذاب و پر شنونده بود و با تماس هاتی که از اقصی نقاط کشور و خارج از کشور مخصوصا عراق گرفته می شد نشان از توفیقات عزیزان ما در صدا سیما داشت.

مرتبط با این خبر

  • پایان فعالیت شبکه رادیویی اربعین در سال 96

  • رشد چشمگیری در جهت معرفت افزایی اربعین داشته ایم/ فرهنگ اربعین دارد همه جا گسترش پیدا می کند

  • صدور ویزاهای انفرادی جزو برگ های برنده امسال بود/ پرداختن به امور فرهنگی اربعین در اولویت کار کمیته ها در اربعین 97 خواهد بود

  • بار ترافیکی مسیرها و محورها روان شده است/ مسیر مهران به ایلام از ساعت 4 امروز به حالت عادی برگردانده شد

  • مراسم پرشکوه و با عظمت میلیونی اربعین یک ظرفیت بسیار بزرگ انسانی، یک ظرفیت بسیار موثر ایمانی، دینی و مذهبی است

  • عملیات اربعین 96 قابل قیاس با سال های گذشته از نظر کیفیت و بهبود وضعیت شرایط اجرای عملیات نیست

  • رادیو اربعین هم در بخش اطلاع رسانی و هم در بخش فرهنگ سازی موضوع اربعین کاملا موثر بوده / با پایان ورود زائرین آسیب شناسی اربعین 96 شروع خواهد شد

  • شرکت های هواپیمایی کشور، در ایام اربعین مجوز 867 پرواز را صادر کرده است

  • رادیو اربعین علاوه بر منبعی متقن برای اخبار، فضای معنوی را به همه افراد منتقل می کند

  • بجز تراکم خودرو ها در محورهای مواصلاتی مشکل دیگری وجود ندارد