صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

دبیرکمیته پژوهش صندوق کارآفرینی امید در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: کسب و کارهای خرد دریایی گامی بسوی اشتغال افزایی در سواحل شمالی و جنوبی کشور است.

«سیدحسام الدین پورعباسی» کسب و کارهای خرد را راه ارزان اشتغال افزایی در جامعه توصیف کرد و افزود: مزیت این نوع کسب و کارها نسبت به صنایع متوسط و بزرگ هزینه پائین راه‌اندازی، استقلال بالاتر موسسان، امکان مدیریت و توسعه آسان‌تر، قابلیت راه‌اندازی در مناطق جغرافیایی گوناگون، مشکلات کمتر در حمل و نقل، امور بیمه‌ای و مالیاتی، قدرت رقابت‌پذیری بالا، قیمت تمام شده پائین، زودبازده بودن، بازگشت سریع سرمایه و غیره است.

وی اظهارداشت: کسب و کار خرد، کوچک، متوسط و بزرگ به ترتیب کسب و کاری هستند که دارای 10،10 تا 50، 50 تا 250 و بالاتر از 250 نفر اشتغال داشته باشند.

دبیرکمیته پژوهش صندوق کارآفرینی امید در ادامه به موضوع انعقاد قرارداد همکاری صندوق توسعه صنایع دریایی و صندوق کار آفرینی امید در خصوص ساماندهی کسب و کارهای کوچک در حوزه صنایع دریایی اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهم نامه که در آبان ماه سال گذشته به امضای دو طرف رسید صندوق کار آفرینی امید به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط معرفی شده از سوی صندوق توسعه صنایع دریایی تسهیلات اعطا می‌کند.

وی افزود: این تسهیلات جهت راه اندازی کسب و کار های جدید و حمایت از توسعه کسب و کار های بازار محور فعلی در مناطق ساحلی، نوسازی و بازسازی شناورها و همچنین اجرای طرح های دانش‌بنیان در حوزه دریا و خدمات مرتبط خواهد بود.

پور عباسی اضافه کرد: مبلغ اعتبار این تفاهمنامه 300 میلیارد ریال است که به طرح های معرفی شده ازسوی صندوق صنایع دریایی وپس از بررسی و تائید در چارچوب ضوابط قانونی پرداخت خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مقدمات طرح مشترک ساماندهی کسب و کارهای خرد در بخش دریایی با رویکرد اقتصاد محلی فراهم شده است، یادآورشد: این طرح مشترک علاوه بر اشتغالزایی در سواحل شمالی و جنوبی کشور، کارآفرینان این عرصه را نیز زیر پوشش قرار می دهد.

«بهمن حروفی ابراهیمی» معاون فنی صندوق توسعه صنایع دریایی و عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی نیز در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت: این صندوق با هدف تحقق توسعه پایدار در بخش صنایع دریایی کشور تاسیس شده و به عنوان موتور توسعه صنایع دریایی کشور رابطی بین حاکمیت و بخش خصوصی است تا بتواند با انجام مطالعات توسعه ای، سرمایه گذاری و اعمال انواع حمایت هدفدار، موجبات توسعه‌روز افزون این صنایع در کشور را فراهم آورد.

وی با اشاره به این جمله که ساخت و تعمیرات شناورها از جمله حوزه هایست که تحت پشتیبانی این صندوق قراردارد، افزود: سال گذشته 250 میلیارد تومان معرفی به بانک در این حوزه صورت گرفته است.

معاون فنی صندوق توسعه صنایع دریایی گفت: در سیاست های کلان برنامه پنج ساله ششم توسعه بند های 21، 23 و 28 توجه ویژه ای به دریا شده است.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار در این دوره برنامه پنج ساله ترم اقتصاد دریا وارد برنامه ریزی های کشور شده است، اظهارداشت: این حرکت مبارک راباید به فال نیک گرفت.

حروفی در ادامه بر لزوم توجه بیشتر به اقتصاد دریامحور در کشور تاکید کرد و افزود: نقش دریا امروزه در توسعه اقتصادی غیر قابل انکار است و با نگاهی گذرا به مبادلات اقتصادی دنیا این نکته به عینه قابل مشاهده است.

برنامه «رهیافت» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 20 به مدت 55 دقیقه با هدف تبیین و تحلیل ابعاد مختلف یکی از مهمترین موضوعات روز در حوزه اقتصاد بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • چالش های عرضه نفت خام در بورس

  • لزوم کنترل نقدینگی و تورم، بجای افزایش حقوق ها

  • دفاع مقدس الگوی اقتصاد مقاومتی

  • لزوم رعایت عدالت استخدامی در ساماندهی اشتغال کارکنان دولت

  • لایحه دولت برای ساماندهی اشتغال کارکنان دولت

  • بررسی افزایش حقوق کارکنان دولت

  • افزایش چشمگیر کیفیت و کمیت لوازم خانگی تولید داخل و ضرورت حمایت دولت

  • وضعیت لایحه ساماندهی کارکنان دولت

  • تبعات واردات لوازم خانگی

  • آثار بسیار مهم اقتصادی عضویت ایران در پیمان شانگهای